![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLASS & CERAMICS / Ceramics / Pots 8941005
*
nr 894 1005
POTS
2 pcs, e.g. Gefle,
2 st, bland annat. Gefle
Estimate:
800
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday May 12 2014
at 20:50:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/3 20:01:19
1
350 kr
23/3 09:42:03
2
400 kr
3/4 20:54:20
3
450 kr
25/4 02:34:21
4
600 kr
11/5 18:14:12
5
800 kr
12/5 20:45:46
6
Vinnande bud
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burkar gefle keramik svensk keramik svenska keramiker
-
6131 HANGING LAMPS
one pair, Rörstrand, Sweden, Alf Wallander (1862-1..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 20:11
-
6236 SMALL PLATES
12 pieces, Paragon, England, "Tree of Kashmir",
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:59
-
6041 BIRDS
+ bowl, Höganäs. Height: 4-6 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:05
-
6042 DISH
3 pcs, Gabriel, fishes, glazed stoneware clay. Len..//
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:19
-
6053 DISH
4 pcs, China, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:49
-
6033 Kräftfat
Carl Tielsch-Altwasser, porcelain. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:34
*
POTS
Read more about 50/60-tal
nr 894 1005
POTS
2 pcs, e.g. Gefle,
2 st, bland annat. Gefle
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday May 12 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/3 20:01:19 | 1 | 350 kr |
23/3 09:42:03 | 2 | 400 kr |
3/4 20:54:20 | 3 | 450 kr |
25/4 02:34:21 | 4 | 600 kr |
11/5 18:14:12 | 5 | 800 kr |
12/5 20:45:46 | 6 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.![](/tema/themes/{99860D3E-4127-4939-AB90-C100C86E6DA0}_183x97.jpg)
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burkar gefle keramik svensk keramik svenska keramiker
-
6131 HANGING LAMPS
one pair, Rörstrand, Sweden, Alf Wallander (1862-1..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 20:11 -
6236 SMALL PLATES
12 pieces, Paragon, England, "Tree of Kashmir",
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:59 -
6041 BIRDS
+ bowl, Höganäs. Height: 4-6 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:05
-
6042 DISH
3 pcs, Gabriel, fishes, glazed stoneware clay. Len..//
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:19 -
6053 DISH
4 pcs, China, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:49 -
6033 Kräftfat
Carl Tielsch-Altwasser, porcelain. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:34